Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LH5116-10F with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy LH5116-10F with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
LH5116-10F
| Part No | LH5116-10F |
|---|---|
| Manufacturer | Sharp Microelectronics |
| Description | IC SRAM 16K PARALLEL 24DIP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | 24-DIP (0.600", 15.24mm) |
|---|---|
| Mounting Type: | Through Hole |
| Access Time: | 100ns |
| Packaging: | Tube |
| Supplier Device Package: | 24-DIP |
| Memory Type: | Volatile |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | SRAM Memory IC 16Kb (2K x 8) Parallel 100ns 24-DIP |
| Voltage - Supply: | 4.5 V ~ 5.5 V |
| Memory Size: | 16Kb (2K x 8) |
| Memory Interface: | Parallel |
| Write Cycle Time - Word, Page: | 100ns |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Series: | - |
| Other Names: | 425-1932-5 |
| Memory Format: | SRAM |
| Technology: | SRAM |
| Operating Temperature: | 0°C ~ 70°C (TA) |
Introduce
We can supply LH5116-10F , send us a request quote to request LH5116-10F pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number LH5116-10F.The price and lead time for LH5116-10F depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part LH5116-10F.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





