Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LCE18 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy LCE18 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
LCE18
| Part No | LCE18 |
|---|---|
| Manufacturer | Hamlin / Littelfuse |
| Description | TVS DIODE 18V 30.66V DO201 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Applications: | General Purpose |
|---|---|
| Capacitance @ Frequency: | - |
| Package / Case: | DO-201AA, DO-27, Axial |
| Unidirectional Channels: | 1 |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Supplier Device Package: | DO-201 |
| Voltage - Clamping (Max) @ Ipp: | 30.66V |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Power Line Protection: | No |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 15 Weeks |
| Power - Peak Pulse: | 1500W (1.5kW) |
| Voltage - Breakdown (Min): | 18.95V |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Voltage - Reverse Standoff (Typ): | 18V |
| Series: | LCE |
| Type: | Zener |
| Other Names: | LCE18T |
| Current - Peak Pulse (10/1000µs): | 51A |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 175°C (TJ) |
Introduce
We can supply LCE18 , send us a request quote to request LCE18 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number LCE18.The price and lead time for LCE18 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part LCE18.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





