Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LCDA12C-1.TCT with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy LCDA12C-1.TCT with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
LCDA12C-1.TCT
| Part No | LCDA12C-1.TCT |
|---|---|
| Manufacturer | Semtech |
| Description | TVS DIODE 12V 26.6V SOT143-4 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Applications: | General Purpose |
|---|---|
| Capacitance @ Frequency: | 8pF @ 1MHz |
| Package / Case: | TO-253-4, TO-253AA |
| Unidirectional Channels: | 2 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Supplier Device Package: | SOT-143-4 |
| Voltage - Clamping (Max) @ Ipp: | 26.6V |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Power Line Protection: | No |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 6 Weeks |
| Power - Peak Pulse: | 500W |
| Voltage - Breakdown (Min): | 13.3V |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Voltage - Reverse Standoff (Typ): | 12V (Max) |
| Series: | - |
| Type: | Zener |
| Other Names: | LCDA12C-1TR LCDA12C1TCT |
| Current - Peak Pulse (10/1000µs): | 20A (8/20µs) |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C (TJ) |
Introduce
We can supply LCDA12C-1.TCT , send us a request quote to request LCDA12C-1.TCT pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number LCDA12C-1.TCT.The price and lead time for LCDA12C-1.TCT depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part LCDA12C-1.TCT.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation








