Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LCCH300-12-X with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy LCCH300-12-X with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
LCCH300-12-X
| Part No | LCCH300-12-X |
|---|---|
| Manufacturer | Panduit |
| Description | CONN TERM RECT TONG 300 MCM #1/2 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Terminal Style: | Two Stud Holes |
|---|---|
| Diameter - Barrel OD: | 0.810" (20.57mm) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Width - Outer Edges: | 1.190" (30.23mm) |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | Not Applicable |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 4 Weeks |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Tab Thickness: | 0.160" (4.06mm) |
| Features: | - |
| Diameter - Barrel ID: | 0.650" (16.51mm) |
| Contact Material: | Copper |
| Stud/Tab Size: | 1/2 Stud |
| Insulation: | Non-Insulated |
| Mounting Type: | Free Hanging (In-Line) |
| Packaging: | Bulk |
| Length - Overall: | 5.940" (150.88mm) |
| Detailed Description: | Terminal Connector Rectangular Rectangular Tongue 300 MCM (kcmil) 1/2 Stud |
| Termination: | Crimp, Barrel |
| Diameter - Ring ID: | 0.530" (13.46mm) |
| Color: | White |
| Series: | Pan-Lug® |
| Other Names: | 07498390251 |
| Wire Gauge: | 300 MCM (kcmil) |
| Terminal Type: | Rectangular Tongue |
| Contact Finish: | Electro-Tin |
Introduce
We can supply LCCH300-12-X , send us a request quote to request LCCH300-12-X pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number LCCH300-12-X.The price and lead time for LCCH300-12-X depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part LCCH300-12-X.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





