Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LC18A with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy LC18A with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
LC18A
| Part No | LC18A |
|---|---|
| Manufacturer | Microsemi |
| Description | TVS DIODE 18V 29.2V DO202AA |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead /RoHS non-compliant |
Specifications
Data sheet
| Applications: | General Purpose |
|---|---|
| Capacitance @ Frequency: | 100pF @ 1MHz |
| Package / Case: | DO-13 |
| Unidirectional Channels: | 1 |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Packaging: | Bulk |
| Supplier Device Package: | DO-202AA (DO-13) |
| Voltage - Clamping (Max) @ Ipp: | 29.2V |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Power Line Protection: | No |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Power - Peak Pulse: | 1500W (1.5kW) |
| Voltage - Breakdown (Min): | 20V |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Voltage - Reverse Standoff (Typ): | 18V |
| Series: | - |
| Type: | Zener |
| Current - Peak Pulse (10/1000µs): | 51A |
| Operating Temperature: | -65°C ~ 175°C (TJ) |
Introduce
We can supply LC18A , send us a request quote to request LC18A pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number LC18A.The price and lead time for LC18A depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part LC18A.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





