Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LAMA6-14-QY with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy LAMA6-14-QY with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
LAMA6-14-QY
| Part No | LAMA6-14-QY |
|---|---|
| Manufacturer | Panduit |
| Description | CONN TERM RECT LUG 6-14 AWG #1/4 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Terminal Style: | Single Stud Hole |
|---|---|
| Diameter - Barrel OD: | - |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Width - Outer Edges: | 0.500" (12.70mm) |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | Not Applicable |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 4 Weeks |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Tab Thickness: | 0.090" (2.29mm) |
| Features: | With Screw |
| Diameter - Barrel ID: | - |
| Contact Material: | Aluminum |
| Stud/Tab Size: | 1/4 Stud |
| Insulation: | Non-Insulated |
| Mounting Type: | Free Hanging (In-Line) |
| Packaging: | Bulk |
| Length - Overall: | 1.060" (26.92mm) |
| Detailed Description: | Terminal Connector Rectangular Lug, Grounding 6-14 AWG 1/4 Stud |
| Termination: | Screw |
| Diameter - Ring ID: | - |
| Color: | - |
| Series: | LAMA |
| Other Names: | 298-10102 LAMA614QY |
| Wire Gauge: | 6-14 AWG |
| Terminal Type: | Lug, Grounding |
| Contact Finish: | Tin |
Introduce
We can supply LAMA6-14-QY , send us a request quote to request LAMA6-14-QY pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number LAMA6-14-QY.The price and lead time for LAMA6-14-QY depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part LAMA6-14-QY.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






