Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy L6738TR with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy L6738TR with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
L6738TR
| Part No | L6738TR |
|---|---|
| Manufacturer | STMicroelectronics |
| Description | IC REG CTRLR BUCK 16QFN |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Frequency - Switching: | 200kHz |
|---|---|
| Duty Cycle (Max): | 100% |
| Synchronous Rectifier: | Yes |
| Supplier Device Package: | 16-VFQFPN (3x3) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 12 Weeks |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | 5 V ~ 12 V |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Output Phases: | 1 |
| Function: | Step-Down |
| Clock Sync: | Yes |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Output Type: | Transistor Driver |
| Output Configuration: | Positive |
| Package / Case: | 16-VQFN Exposed Pad |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Detailed Description: | Buck Regulator Positive Output Step-Down DC-DC Controller IC 16-VFQFPN (3x3) |
| Topology: | Buck |
| Series: | - |
| Serial Interfaces: | - |
| Base Part Number: | L6738 |
| Other Names: | 497-10736-2 |
| Number of Outputs: | 1 |
| Control Features: | Enable, Frequency Control, Phase Control, Power Good |
Introduce
We can supply L6738TR , send us a request quote to request L6738TR pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number L6738TR.The price and lead time for L6738TR depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part L6738TR.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






