Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy L6726A with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy L6726A with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
L6726A
| Part No | L6726A |
|---|---|
| Manufacturer | STMicroelectronics |
| Description | IC REG CTRLR BUCK 8SO |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Frequency - Switching: | 270kHz |
|---|---|
| Duty Cycle (Max): | 80% |
| Synchronous Rectifier: | Yes |
| Package / Case: | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Packaging: | Tube |
| Supplier Device Package: | 8-SO |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Buck Regulator Positive Output Step-Down DC-DC Controller IC 8-SO |
| Topology: | Buck |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 12 Weeks |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | 4.1 V ~ 13.2 V |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Output Phases: | 1 |
| Function: | Step-Down |
| Series: | - |
| Serial Interfaces: | - |
| Base Part Number: | L6726A |
| Clock Sync: | No |
| Number of Outputs: | 1 |
| Control Features: | Enable, Frequency Control, Phase Control, Power Good |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Output Type: | Transistor Driver |
| Output Configuration: | Positive |
Introduce
We can supply L6726A , send us a request quote to request L6726A pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number L6726A.The price and lead time for L6726A depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part L6726A.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






