Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy L6506 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy L6506 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
L6506
| Part No | L6506 |
|---|---|
| Manufacturer | STMicroelectronics |
| Description | IC MOTOR CONTROLLER PAR 18DIP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Applications: | General Purpose |
|---|---|
| Package / Case: | 18-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Packaging: | Tube |
| Supplier Device Package: | 18-DIP |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Bipolar Motor Driver Parallel 18-DIP |
| Voltage - Supply: | 4.5 V ~ 7 V |
| Voltage - Load: | - |
| Interface: | Parallel |
| Step Resolution: | 1, 1/2 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 10 Weeks |
| Motor Type - Stepper: | Bipolar |
| Motor Type - AC, DC: | - |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Function: | Controller - Current Management |
| Series: | - |
| Base Part Number: | L6506 |
| Other Names: | 497-2945-5 |
| Current - Output: | - |
| Technology: | - |
| Operating Temperature: | 0°C ~ 125°C (TA) |
| Output Configuration: | Pre-Driver - Half Bridge (4) |
Introduce
We can supply L6506 , send us a request quote to request L6506 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number L6506.The price and lead time for L6506 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part L6506.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





