Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy L63DY2L with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy L63DY2L with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
L63DY2L
| Part No | L63DY2L |
|---|---|
| Manufacturer | VCC (Visual Communications Company) |
| Description | PMI RND .24 IN LED 2.0V LEADS YL |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Lens Color: | Yellow |
|---|---|
| Lens Transparency: | Diffused |
| Millicandela Rating: | 30mcd |
| Current: | 20mA |
| Voltage: | 2V |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | LED Panel Indicator Yellow Diffused 50° 2V 20mA Round with Domed Top, 3mm (T-1) PC Pin |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 6 Weeks |
| Ratings: | DC |
| Termination Style: | PC Pin |
| Panel Cutout Dimensions: | 0.24" (6.10mm) |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Series: | L63 |
| Lens Style/Size: | Round with Domed Top, 3mm (T-1) |
| Lamp Color: | Yellow |
| Type: | LED |
| Ingress Protection: | - |
| Wavelength - Peak: | 593nm |
| Panel Cutout Shape: | Round |
| Features: | - |
| Viewing Angle: | 50° |
Introduce
We can supply L63DY2L , send us a request quote to request L63DY2L pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number L63DY2L.The price and lead time for L63DY2L depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part L63DY2L.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





