Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy KS4U1031F28 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy KS4U1031F28 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
KS4U1031F28
| Part No | KS4U1031F28 |
|---|---|
| Manufacturer | Precision Electronic Components Ltd. |
| Description | POT 10K OHM 2W CARBON LINEAR |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Tolerance: | ±10% |
|---|---|
| Number of Gangs: | 1 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 5 Weeks |
| Temperature Coefficient: | - |
| Termination Style: | Solder Lug |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Power (Watts): | 2W |
| Number of Turns: | 1 |
| Mounting Type: | Panel Mount |
| Packaging: | Bulk |
| Rotation: | 314° |
| Taper: | Linear |
| Detailed Description: | 10k Ohm 1 Gang Linear Panel Mount Potentiometer Rotary, SPST 1 Turn Carbon 2W Solder Lug |
| Resistive Material: | Carbon |
| Resistance (Ohms): | 10k |
| Actuator Type: | Flatted |
| Size - Body: | Round - 1.120" Dia x 0.536" H (28.45mm x 13.61mm) + Switch |
| Bushing Thread: | 3/8-32 |
| Actuator Length: | 0.875" (22.23mm) |
| Series: | K |
| Other Names: | Q7594107 T2128915 |
| Built in Switch: | Rotary, SPST |
| Adjustment Type: | User Defined |
| Actuator Diameter: | 0.249" (6.32mm) |
Introduce
We can supply KS4U1031F28 , send us a request quote to request KS4U1031F28 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number KS4U1031F28.The price and lead time for KS4U1031F28 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part KS4U1031F28.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





