Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy KMD15-55 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy KMD15-55 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
KMD15-55
| Part No | KMD15-55 |
|---|---|
| Manufacturer | TDK-Lambda Americas, Inc. |
| Description | PWR SUP MEDICAL +5V/-5V 1.5A 15W |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Applications: | Medical |
|---|---|
| Line Regulation: | 0.5% |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 16 Weeks |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Load Regulation: | 1% |
| Voltage - Output 2: | -5V |
| Voltage - Output 4: | - |
| Power (Watts): | 15W |
| Voltage - Input: | 90 ~ 264 VAC, 100 ~ 375 VDC |
| Features: | OCP, OVP |
| Operating Temperature: | -25°C ~ 70°C (With Derating) |
| Package / Case: | 9-DIP Module, 5 Leads |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Current - Output (Max): | 1.5A, 1.5A |
| Detailed Description: | Enclosed AC DC Converter 2 Output 5V -5V 1.5A, 1.5A 90 ~ 264 VAC, 100 ~ 375 VDC Input |
| Weight: | 0.265 lb (120.2g) |
| Efficiency: | 78% |
| Size / Dimension: | 2.52" L x 1.80" W x 0.93" H (64.0mm x 45.6mm x 23.5mm) |
| Voltage - Output 1: | 5V |
| Series: | KM |
| Voltage - Output 3: | - |
| Type: | Enclosed |
| Other Names: | 285-1779 KMD1555 |
| Number of Outputs: | 2 |
| Approvals: | CE, EN, IEC, UL |
Introduce
We can supply KMD15-55 , send us a request quote to request KMD15-55 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number KMD15-55.The price and lead time for KMD15-55 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part KMD15-55.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





