Buy KCS01X012EACA with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
KCS01X012EACA
Part No KCS01X012EACA
Manufacturer Agastat Relays / TE Connectivity
Description RELAY CONTACTOR SPST 100A 12V
Data sheet
Mounting Type:Chassis Mount
Packaging:Bulk
Contact Rating (Current):100A
Coil Power:2.7 W
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Contact Form:SPST-NO (DM) (1 Form X)
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:24 Weeks
Release Time:5ms
Termination Style:Stud, Wire Leads
Coil Resistance:54 Ohms
Coil Voltage:12VDC
Turn On Voltage (Max):9 VDC
Email:info@shengyuic.com
Series:KCS01X, KILOVAC
Turn Off Voltage (Min):5 VDC
Other Names:3-1618406-0 A124438
Switching Voltage:600VDC - Max
Features:Sealed - Hermetically
Coil Current:220mA
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C