Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy K1K06X024EAFA with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy K1K06X024EAFA with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
K1K06X024EAFA
| Part No | K1K06X024EAFA |
|---|---|
| Manufacturer | Agastat Relays / TE Connectivity |
| Description | RELAY CONTACTOR SPST 1000A 24V |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Mounting Type: | Chassis Mount |
|---|---|
| Packaging: | Bulk |
| Contact Rating (Current): | 1000A |
| Coil Power: | 8 W |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Contact Form: | SPST-NO (DM) (1 Form X) |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 24 Weeks |
| Release Time: | 8ms |
| Termination Style: | Wire Leads |
| Coil Resistance: | 72 Ohms |
| Coil Voltage: | 24VDC |
| Turn On Voltage (Max): | 18 VDC |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Series: | K1K06X, KILOVAC |
| Turn Off Voltage (Min): | 10 VDC |
| Other Names: | 2-1618409-1 A124441 |
| Switching Voltage: | 1000VDC - Max |
| Features: | Sealed - Hermetically |
| Coil Current: | 333mA |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 105°C |
| Contact Material: | - |
| Operate Time: | 50ms |
Introduce
We can supply K1K06X024EAFA , send us a request quote to request K1K06X024EAFA pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number K1K06X024EAFA.The price and lead time for K1K06X024EAFA depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part K1K06X024EAFA.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





