Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy K1000A1F03 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy K1000A1F03 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
K1000A1F03
| Part No | K1000A1F03 |
|---|---|
| Manufacturer | Agastat Relays / TE Connectivity |
| Description | RELAY CONTACTOR SPST 1000A 28VDC |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead /RoHS non-compliant |
Specifications
Data sheet
| Mounting Type: | Chassis Mount |
|---|---|
| Packaging: | Bulk |
| Contact Rating (Current): | 1000A |
| Coil Power: | - |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Contact Form: | SPST-NO (DM) (1 Form X) |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 27 Weeks |
| Termination Style: | Stud |
| Coil Resistance: | - |
| Coil Voltage: | 28VDC |
| Turn On Voltage (Max): | 18 VDC |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Series: | K, Hartman |
| Turn Off Voltage (Min): | 8 VDC |
| Other Names: | 4-1616966-1 A121843 |
| Switching Voltage: | 28VDC - Nom |
| Features: | Sealed |
| Coil Current: | 1.0A |
| Operating Temperature: | -51°C ~ 71°C |
| Contact Material: | - |
Introduce
We can supply K1000A1F03 , send us a request quote to request K1000A1F03 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number K1000A1F03.The price and lead time for K1000A1F03 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part K1000A1F03.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation







