Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy JTF1248S05 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy JTF1248S05 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
JTF1248S05
| Part No | JTF1248S05 |
|---|---|
| Manufacturer | XP Power |
| Description | DC DC CONVERTER 5V 12W |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Applications: | ITE (Commercial) |
|---|---|
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Voltage - Isolation: | 1.6kV |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 11 Weeks |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Voltage - Output 2: | - |
| Power (Watts): | 12W |
| Features: | Remote On/Off, OCP, OVP, SCP |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 105°C |
| Package / Case: | 24-DIP Module, 8 Leads |
| Voltage - Input (Min): | 18V |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Packaging: | Tube |
| Current - Output (Max): | 2.4A |
| Detailed Description: | Isolated Module DC DC Converter 1 Output 5V 2.4A 18V - 75V Input |
| Efficiency: | 89% |
| Size / Dimension: | 1.25" L x 0.80" W x 0.40" H (31.8mm x 20.3mm x 10.2mm) |
| Voltage - Output 1: | 5V |
| Series: | JTF |
| Voltage - Output 3: | - |
| Type: | Isolated Module |
| Other Names: | 1470-2102-5 |
| Voltage - Input (Max): | 75V |
| Number of Outputs: | 1 |
| Control Features: | Enable, Active High |
Introduce
We can supply JTF1248S05 , send us a request quote to request JTF1248S05 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number JTF1248S05.The price and lead time for JTF1248S05 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part JTF1248S05.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





