Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy JS102011JAQN with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy JS102011JAQN with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
JS102011JAQN
| Part No | JS102011JAQN |
|---|---|
| Manufacturer | C&K |
| Description | SWITCH SLIDE SPDT 300MA 6V |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Mechanical Life: | - |
|---|---|
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Switch Function: | On-On |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 13 Weeks |
| Electrical Life: | 5,000 Cycles |
| Termination Style: | J Lead |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Operating Force: | - |
| Actuator Material: | Polyamide (PA46), Nylon 4/6 |
| Features: | - |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Contact Material: | Copper Alloy |
| Current Rating: | 300mA (DC) |
| Circuit: | SPDT |
| Mounting Type: | Surface Mount, Right Angle |
| Packaging: | Original-Reel® |
| Detailed Description: | Slide Switch SPDT Surface Mount, Right Angle |
| Actuator Type: | Standard |
| Contact Timing: | Not Specified |
| Actuator Length: | 2.00mm |
| Series: | JS |
| Voltage Rating - DC: | 6V |
| Other Names: | CKN10720DKR |
| Switch Travel: | 2.00mm |
| Contact Finish: | Silver |
Introduce
We can supply JS102011JAQN , send us a request quote to request JS102011JAQN pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number JS102011JAQN.The price and lead time for JS102011JAQN depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part JS102011JAQN.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





