Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy JP16-70E310 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy JP16-70E310 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
JP16-70E310
| Part No | JP16-70E310 |
|---|---|
| Manufacturer | Jinlong Machinery & Electronics Co. Ltd. |
| Description | VIBRATION MOTOR CYL 7.2V WIRE |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Power - Rated: | - |
|---|---|
| Torque - Rated (oz-in / mNm): | - |
| Encoder Type: | - |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 10 Weeks |
| Voltage - Rated: | 7.2VDC |
| Termination Style: | Solder Tab |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Function: | Vibration, ERM |
| Motor Type: | - |
| Gear Reduction Ratio: | - |
| Mounting Hole Spacing: | - |
| Features: | - |
| Operating Temperature: | -20°C ~ 70°C |
| Diameter - Shaft: | - |
| Length - Shaft and Bearing: | 0.335" (8.50mm) |
| Detailed Description: | DC Motor Vibration, ERM 11000 RPM 7.2VDC |
| Weight: | - |
| RPM: | 11000 RPM |
| Torque - Max Momentary (oz-in / mNm): | - |
| Size / Dimension: | Round - 0.472" Dia (12.00mm) |
| Series: | ZJP |
| Type: | DC Motor |
| Other Names: | 1670-1027 ZJP16-70E310 |
| Approvals: | - |
Introduce
We can supply JP16-70E310 , send us a request quote to request JP16-70E310 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number JP16-70E310.The price and lead time for JP16-70E310 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part JP16-70E310.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





