Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy JCM3012S05 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy JCM3012S05 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
JCM3012S05
| Part No | JCM3012S05 |
|---|---|
| Manufacturer | XP Power |
| Description | DC DC CONVERTER 5V 30W |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Applications: | ITE (Commercial) |
|---|---|
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Voltage - Isolation: | 1.6kV |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 9 Weeks |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Voltage - Output 2: | - |
| Power (Watts): | 30W |
| Features: | Remote On/Off, OVP, SCP |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 100°C |
| Package / Case: | 6-DIP Module |
| Voltage - Input (Min): | 9V |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Packaging: | Tube |
| Current - Output (Max): | 6A |
| Detailed Description: | Isolated Module DC DC Converter 1 Output 5V 6A 9V - 18V Input |
| Efficiency: | 89% |
| Size / Dimension: | 1.00" L x 1.00" W x 0.41" H (25.4mm x 25.4mm x 10.4mm) |
| Voltage - Output 1: | 5V |
| Series: | JCM30 |
| Voltage - Output 3: | - |
| Type: | Isolated Module |
| Other Names: | 1470-3702 |
| Voltage - Input (Max): | 18V |
| Number of Outputs: | 1 |
| Control Features: | Enable, Active High |
Introduce
We can supply JCM3012S05 , send us a request quote to request JCM3012S05 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number JCM3012S05.The price and lead time for JCM3012S05 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part JCM3012S05.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation







