Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy JBXPC2G07FCSDSMR with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy JBXPC2G07FCSDSMR with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
JBXPC2G07FCSDSMR
| Part No | JBXPC2G07FCSDSMR |
|---|---|
| Manufacturer | Souriau Connection Technology |
| Description | CONN RCPT FMALE 7POS GOLD CRIMP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Applications: | Industrial, Instrumentation, Medical, Telecommunications |
|---|---|
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 17 Weeks |
| Shell Size, MIL: | - |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Connector Type: | Receptacle, Female Sockets |
| Shell Material: | Brass |
| Shell Finish: | Chrome over Nickel |
| Mounting Feature: | - |
| Ingress Protection: | IP40 |
| Features: | Backshell, Boot Adapter |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C |
| Contact Material: | - |
| Current Rating: | 11A |
| Backshell Material, Plating: | Brass, Chrome over Nickel |
| Cable Opening: | - |
| Voltage Rating: | 730V |
| Mounting Type: | Free Hanging (In-Line) |
| Packaging: | Bulk |
| Insert Material: | Polyetheretherketone (PEEK) |
| Detailed Description: | 7 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp Gold |
| Termination: | Crimp |
| Shielding: | Shielded |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 19.7µin (0.50µm) |
| Color: | Silver |
| Series: | JBX |
| Shell Size - Insert: | 2 |
| Number of Positions: | 7 |
| Orientation: | G |
Introduce
We can supply JBXPC2G07FCSDSMR , send us a request quote to request JBXPC2G07FCSDSMR pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number JBXPC2G07FCSDSMR.The price and lead time for JBXPC2G07FCSDSMR depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part JBXPC2G07FCSDSMR.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





