Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy JBXPC0G05MWSDSR with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy JBXPC0G05MWSDSR with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
JBXPC0G05MWSDSR
| Part No | JBXPC0G05MWSDSR |
|---|---|
| Manufacturer | Souriau Connection Technology |
| Description | CONN RCPT MALE 5POS SOLDER CUP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Applications: | Industrial, Instrumentation, Medical, Telecommunications |
|---|---|
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Shell Size, MIL: | - |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Connector Type: | Receptacle, Male Pins |
| Shell Material: | Brass |
| Shell Finish: | Chrome over Nickel |
| Mounting Feature: | - |
| Ingress Protection: | IP40 |
| Features: | Backshell |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C |
| Contact Material: | - |
| Current Rating: | 6.5A |
| Backshell Material, Plating: | Brass, Chrome over Nickel |
| Cable Opening: | - |
| Voltage Rating: | 400V |
| Mounting Type: | Free Hanging (In-Line) |
| Packaging: | Bulk |
| Insert Material: | Polyetheretherketone (PEEK) |
| Detailed Description: | 5 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Gold |
| Termination: | - |
| Shielding: | Shielded |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 19.7µin (0.50µm) |
| Color: | Silver |
| Series: | JBX |
| Shell Size - Insert: | 0 |
| Number of Positions: | 5 |
| Orientation: | G |
Introduce
We can supply JBXPC0G05MWSDSR , send us a request quote to request JBXPC0G05MWSDSR pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number JBXPC0G05MWSDSR.The price and lead time for JBXPC0G05MWSDSR depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part JBXPC0G05MWSDSR.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





