Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy JBXFC2G16MSSDSMR with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy JBXFC2G16MSSDSMR with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
JBXFC2G16MSSDSMR
| Part No | JBXFC2G16MSSDSMR |
|---|---|
| Manufacturer | Souriau Connection Technology |
| Description | CONN PLUG MALE 16POS SOLDER CUP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Applications: | Industrial, Instrumentation, Medical, Telecommunications |
|---|---|
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Shell Size, MIL: | - |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Connector Type: | Plug, Male Pins |
| Shell Material: | Brass |
| Shell Finish: | Chrome over Nickel |
| Mounting Feature: | - |
| Ingress Protection: | IP40 |
| Features: | Backshell, Boot Adapter |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C |
| Contact Material: | - |
| Current Rating: | 6A |
| Backshell Material, Plating: | Brass, Chrome over Nickel |
| Cable Opening: | - |
| Voltage Rating: | 730V |
| Mounting Type: | Free Hanging (In-Line), Right Angle |
| Packaging: | Bulk |
| Insert Material: | Polyetheretherketone (PEEK) |
| Detailed Description: | 16 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup Gold |
| Termination: | Solder Cup |
| Shielding: | Shielded |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 19.7µin (0.50µm) |
| Color: | Silver |
| Series: | JBX |
| Shell Size - Insert: | 2 |
| Number of Positions: | 16 |
| Orientation: | G |
Introduce
We can supply JBXFC2G16MSSDSMR , send us a request quote to request JBXFC2G16MSSDSMR pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number JBXFC2G16MSSDSMR.The price and lead time for JBXFC2G16MSSDSMR depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part JBXFC2G16MSSDSMR.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





