Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy JBXFC0J02FCSDSR with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy JBXFC0J02FCSDSR with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
JBXFC0J02FCSDSR
| Part No | JBXFC0J02FCSDSR |
|---|---|
| Manufacturer | Souriau Connection Technology |
| Description | CONN PLUG FMALE 2POS GOLD CRIMP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Applications: | Industrial, Instrumentation, Medical, Telecommunications |
|---|---|
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Shell Size, MIL: | - |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Connector Type: | Plug, Female Sockets |
| Shell Material: | Brass |
| Shell Finish: | Chrome over Nickel |
| Mounting Feature: | - |
| Ingress Protection: | IP40 |
| Features: | Backshell |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C |
| Contact Material: | - |
| Current Rating: | 10A |
| Backshell Material, Plating: | Brass, Chrome over Nickel |
| Cable Opening: | - |
| Voltage Rating: | 660V |
| Mounting Type: | Free Hanging (In-Line), Right Angle |
| Packaging: | Bulk |
| Insert Material: | Polyetheretherketone (PEEK) |
| Detailed Description: | 2 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Crimp Gold |
| Termination: | Crimp |
| Shielding: | Shielded |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 19.7µin (0.50µm) |
| Color: | Silver |
| Series: | JBX |
| Shell Size - Insert: | 0 |
| Number of Positions: | 2 |
| Orientation: | J |
Introduce
We can supply JBXFC0J02FCSDSR , send us a request quote to request JBXFC0J02FCSDSR pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number JBXFC0J02FCSDSR.The price and lead time for JBXFC0J02FCSDSR depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part JBXFC0J02FCSDSR.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





