Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy IL261-3B with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy IL261-3B with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
IL261-3B
| Part No | IL261-3B |
|---|---|
| Manufacturer | NVE Corporation |
| Description | DGTL ISO 2.5KV GEN PURP 16SOIC |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead /RoHS non-compliant |
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | 16-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
|---|---|
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Packaging: | Tube |
| Number of Channels: | 5 |
| Supplier Device Package: | 16-SOIC |
| Data Rate: | 110Mbps |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Detailed Description: | General Purpose Digital Isolator 2500Vrms 5 Channel 110Mbps 30kV/µs CMTI 16-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Voltage - Supply: | 3 V ~ 5.5 V |
| Propagation Delay tpLH / tpHL (Max): | 15ns, 15ns |
| Isolated Power: | No |
| Voltage - Isolation: | 2500Vrms |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Pulse Width Distortion (Max): | 3ns |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Series: | IsoLoop® |
| Type: | General Purpose |
| Other Names: | 390-1031-5 |
| Inputs - Side 1/Side 2: | 4/1 |
| Common Mode Transient Immunity (Min): | 30kV/µs |
| Technology: | GMR (Giant Magnetoresistive) |
| Channel Type: | Unidirectional |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Rise / Fall Time (Typ): | 1ns, 1ns |
Introduce
We can supply IL261-3B , send us a request quote to request IL261-3B pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number IL261-3B.The price and lead time for IL261-3B depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part IL261-3B.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






