Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy IDK12G65C5XTMA1 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy IDK12G65C5XTMA1 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
IDK12G65C5XTMA1
| Part No | IDK12G65C5XTMA1 |
|---|---|
| Manufacturer | International Rectifier (Infineon Technologies) |
| Description | DIODE SCHOTTKY 650V 12A TO263-2 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB |
|---|---|
| Diode Type: | Silicon Carbide Schottky |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Supplier Device Package: | PG-TO263-2 |
| Speed: | No Recovery Time > 500mA (Io) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Diode Silicon Carbide Schottky 650V 12A (DC) Surface Mount PG-TO263-2 |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 1.8V @ 12A |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 2.1mA @ 650V |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Operating Temperature - Junction: | -55°C ~ 175°C |
| Capacitance @ Vr, F: | 360pF @ 1V, 1MHz |
| Series: | CoolSiC™ |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 650V |
| Other Names: | SP000930856 |
| Current - Average Rectified (Io): | 12A (DC) |
| Reverse Recovery Time (trr): | 0ns |
Introduce
We can supply IDK12G65C5XTMA1 , send us a request quote to request IDK12G65C5XTMA1 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number IDK12G65C5XTMA1.The price and lead time for IDK12G65C5XTMA1 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part IDK12G65C5XTMA1.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





