Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy IDC04S60CEX1SA1 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy IDC04S60CEX1SA1 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
IDC04S60CEX1SA1
| Part No | IDC04S60CEX1SA1 |
|---|---|
| Manufacturer | International Rectifier (Infineon Technologies) |
| Description | DIODE SIC 600V 4A SAWN WAFER |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | Die |
|---|---|
| Diode Type: | Silicon Carbide Schottky |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Packaging: | Bulk |
| Supplier Device Package: | Die |
| Speed: | No Recovery Time > 500mA (Io) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Diode Silicon Carbide Schottky 600V 4A (DC) Surface Mount Die |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 1.9V @ 4A |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 50µA @ 600V |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Operating Temperature - Junction: | -55°C ~ 175°C |
| Capacitance @ Vr, F: | 130pF @ 1V, 1MHz |
| Series: | CoolSiC™ |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 600V |
| Other Names: | SP000599920 |
| Current - Average Rectified (Io): | 4A (DC) |
| Reverse Recovery Time (trr): | 0ns |
Introduce
We can supply IDC04S60CEX1SA1 , send us a request quote to request IDC04S60CEX1SA1 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number IDC04S60CEX1SA1.The price and lead time for IDC04S60CEX1SA1 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part IDC04S60CEX1SA1.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






