Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy IDB45E60ATMA1 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy IDB45E60ATMA1 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
IDB45E60ATMA1
| Part No | IDB45E60ATMA1 |
|---|---|
| Manufacturer | International Rectifier (Infineon Technologies) |
| Description | DIODE GEN PURP 600V 71A TO263-3 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB |
|---|---|
| Diode Type: | Standard |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Supplier Device Package: | PG-TO263-3 |
| Speed: | Fast Recovery = 200mA (Io) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Diode Standard 600V 71A (DC) Surface Mount PG-TO263-3 |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 2V @ 45A |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 50µA @ 600V |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Operating Temperature - Junction: | -55°C ~ 175°C |
| Capacitance @ Vr, F: | - |
| Series: | - |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 600V |
| Other Names: | IDB45E60 IDB45E60-ND IDB45E60ATMA1TR SP000013635 |
| Current - Average Rectified (Io): | 71A (DC) |
| Reverse Recovery Time (trr): | 140ns |
Introduce
We can supply IDB45E60ATMA1 , send us a request quote to request IDB45E60ATMA1 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number IDB45E60ATMA1.The price and lead time for IDB45E60ATMA1 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part IDB45E60ATMA1.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





