Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy HV310LG-G with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy HV310LG-G with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
HV310LG-G
| Part No | HV310LG-G |
|---|---|
| Manufacturer | Micrel / Microchip Technology |
| Description | IC HOTSWAP CONTROLLER 8SOIC |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Applications: | -48V |
|---|---|
| Package / Case: | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Number of Channels: | 1 |
| Supplier Device Package: | 8-SOIC |
| Current - Output (Max): | - |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Hot Swap Controller 1 Channel -48V 8-SOIC |
| Voltage - Supply: | -90 V ~ -10 V |
| Programmable Features: | Current Limit, Fault Timeout, OVP, Slew Rate, UVLO |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Series: | - |
| Base Part Number: | HV310 |
| Internal Switch(s): | No |
| Current - Supply: | 550µA |
| Type: | Hot Swap Controller |
| Features: | - |
| Feature Pins: | OV, /PWRGD, UV |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
Introduce
We can supply HV310LG-G , send us a request quote to request HV310LG-G pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number HV310LG-G.The price and lead time for HV310LG-G depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part HV310LG-G.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Related parts for HV310LG-G
| Image | Part Number | Manufacturers | Description | View |
|---|---|---|---|---|
![]() |
HV3100E18-7SB | Cannon | CONN RCPT FMALE 1POS SILVR CRIMP | RFQ >> |
![]() |
HV3101E20-23P | Cannon | CONN RCPT MALE 2POS SILVER CRIMP | RFQ >> |
![]() |
HV3101E22-22P | Cannon | CONN RCPT MALE 4POS SILVER CRIMP | RFQ >> |
![]() |
HV3102E18-7PF80 | Cannon | CONN RCPT MALE 1POS SILVER CRIMP | RFQ >> |
![]() |
HV3102E18-7S | Cannon | CONN RCPT FMALE 1POS SILVR CRIMP | RFQ >> |
![]() |
HV3102E20-19P | Cannon | CONN RCPT MALE 3POS SILVER CRIMP | RFQ >> |
![]() |
HV3102E20-19S | Cannon | CONN RCPT FMALE 3POS SILVR CRIMP | RFQ >> |
![]() |
HV3102E20-19S01 | Cannon | CONN RCPT FMALE 3POS SILVR CRIMP | RFQ >> |
![]() |
HV3102E20-22P01 | Cannon | CONN RCPT MALE 6POS SILVER CRIMP | RFQ >> |
![]() |
HV3102E20-22S01 | Cannon | CONN RCPT FMALE 6POS SILVR CRIMP | RFQ >> |
![]() |
HV3102E20-23S | Cannon | CONN RCPT FMALE 2POS SILVR CRIMP | RFQ >> |
![]() |
HV3102E20-24P01 | Cannon | CONN RCPT MALE 4POS SILVER CRIMP | RFQ >> |
![]() |
HV3102E22-22P | Cannon | CONN RCPT MALE 4POS SILVER CRIMP | RFQ >> |
![]() |
HV3102E22-2SB | Cannon | CONN RCPT FMALE 3POS SILVR CRIMP | RFQ >> |
![]() |
HV3102E24-10S02 | Cannon | CONN RCPT FMALE 7POS SILVR CRIMP | RFQ >> |
![]() |
HV3102E24-11S | Cannon | CONN RCPT FMALE 9POS SILVR CRIMP | RFQ >> |
![]() |
HV3102E24-11S4 | Cannon | CONN RCPT FMALE 9POS SILVR CRIMP | RFQ >> |
![]() |
HV3102R20-19S | Cannon | CONN RCPT FMALE 3POS SILVR CRIMP | RFQ >> |
![]() |
HV3102R20-8P01 | Cannon | CONN RCPT MALE 6POS SILVER CRIMP | RFQ >> |
![]() |
HV3102R20-8PBF80-01 | Cannon | CONN RCPT MALE 6POS SILVER CRIMP | RFQ >> |
![]() |
HV3102R24-11S4 | Cannon | CONN RCPT FMALE 9POS SILVR CRIMP | RFQ >> |
![]() |
HV3102R24-22S01 | Cannon | CONN RCPT FMALE 4POS SILVR CRIMP | RFQ >> |
![]() |
HV3106E18-7P | Cannon | ER 1C 1#8 PIN PLUG | RFQ >> |
![]() |
HV3106E20-19P | Cannon | HV 3C 3#8 PIN PLUG | RFQ >> |
![]() |
HV3106E20-22P01 | Cannon | ER 6C 3#16 3#8 PIN PLUG | RFQ >> |
![]() |
HV3106E20-22S01 | Cannon | ER 6C 3#16 3#8 SKT PLUG | RFQ >> |
![]() |
HV3106E20-23P | Cannon | ER 2C 2#8 PIN PLUG | RFQ >> |
![]() |
HV3106E20-8P01 | Cannon | ER 6C 4#16 2#8 PIN PLUG | RFQ >> |
![]() |
HV3106E22-22P | Cannon | ER 4C 4#8 PIN PLUG | RFQ >> |
![]() |
HV3106E22-22P01 | Cannon | ER 4C 4#8 PIN PLUG | RFQ >> |
![]() |
HV3106E22-22P01F187 | Cannon | ER 4C 4#8 PIN PLUG | RFQ >> |
![]() |
HV3106E22-27P | Cannon | ER 9C 8#16 1#8 PIN PLUG | RFQ >> |
![]() |
HV3106E22-27PDZ | Cannon | ER 9C 8#16 1#8 PIN PLUG | RFQ >> |
![]() |
HV3106E22-2PB | Cannon | CONN PLUG MALE 3POS SILVER CRIMP | RFQ >> |
![]() |
HV3106ER20-8P-01 | Cannon | ER 6C 4#16 2#8 PIN PLUG | RFQ >> |
![]() |
HV3106F18-7SB01 | Cannon | CONN PLUG FMALE 1POS SILVR CRIMP | RFQ >> |
![]() |
HV3106F18-7SF80 | Cannon | CB 1C 1#8 SKT PLUG | RFQ >> |
![]() |
HV3106F20-19S | Cannon | HV 3C 3#8 PIN PLUG | RFQ >> |
![]() |
HV3106R20-8P01 | Cannon | ER 6C 4#16 2#8 PIN PLUG | RFQ >> |
![]() |
HV3106R20-8SBF80-01 | Cannon | CONN PLUG FMALE 6POS SILVR CRIMP | RFQ >> |
![]() |
HV3106R22-22P01 | Cannon | ER 4C 4#8 PIN PLUG | RFQ >> |
![]() |
HV3108F18-7SB01 | Cannon | CONN PLUG FMALE 1POS SILVR CRIMP | RFQ >> |
![]() |
HV3108F18-7SF80 | Cannon | CB 1C 1#8 SKT PLUG RTANG | RFQ >> |
| HV310LG-G | Micrel / Microchip Technology | IC HOTSWAP CONTROLLER 8SOIC | RFQ >> | |
| HV311LG-G | Micrel / Microchip Technology | IC HOTSWAP CONTROLLER 8SOIC | RFQ >> |






