Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy HSS208K with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy HSS208K with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
HSS208K
| Part No | HSS208K |
|---|---|
| Manufacturer | Copal Electronics |
| Description | SWITCH SLIDE DPST 8A 125V |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Mechanical Life: | - |
|---|---|
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Switch Function: | On-Off |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 9 Weeks |
| Electrical Life: | 15,000 Cycles |
| Termination Style: | Quick Connect - 0.187" (4.7mm) |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Operating Force: | - |
| Actuator Material: | - |
| Features: | - |
| Operating Temperature: | - |
| Contact Material: | - |
| Current Rating: | 8A (AC) |
| Circuit: | DPST |
| Mounting Type: | Panel Mount |
| Packaging: | Bulk |
| Detailed Description: | Slide Switch DPST Panel Mount |
| Actuator Type: | Baton |
| Contact Timing: | Not Specified |
| Actuator Length: | 16.00mm |
| Series: | HSS |
| Voltage Rating - AC: | 125V |
| Switch Travel: | 5.00mm |
| Contact Finish: | - |
Introduce
We can supply HSS208K , send us a request quote to request HSS208K pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number HSS208K.The price and lead time for HSS208K depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part HSS208K.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





