Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy HS5G V7G with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy HS5G V7G with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
HS5G V7G
| Part No | HS5G V7G |
|---|---|
| Manufacturer | TSC (Taiwan Semiconductor) |
| Description | DIODE GEN PURP 400V 5A DO214AB |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | DO-214AB, SMC |
|---|---|
| Diode Type: | Standard |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Packaging: | Original-Reel® |
| Supplier Device Package: | DO-214AB (SMC) |
| Speed: | Fast Recovery = 200mA (Io) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Diode Standard 400V 5A Surface Mount DO-214AB (SMC) |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 1.3V @ 5A |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 10µA @ 400V |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 8 Weeks |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Operating Temperature - Junction: | -55°C ~ 150°C |
| Capacitance @ Vr, F: | 80pF @ 4V, 1MHz |
| Series: | - |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 400V |
| Other Names: | HS5G V7GDKR HS5G V7GDKR-ND HS5GV7GDKR |
| Current - Average Rectified (Io): | 5A |
| Reverse Recovery Time (trr): | 50ns |
Introduce
We can supply HS5G V7G , send us a request quote to request HS5G V7G pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number HS5G V7G.The price and lead time for HS5G V7G depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part HS5G V7G.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





