Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy HS1KL MHG with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy HS1KL MHG with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
HS1KL MHG
| Part No | HS1KL MHG |
|---|---|
| Manufacturer | TSC (Taiwan Semiconductor) |
| Description | DIODE GEN PURP 800V 1A SUB SMA |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | DO-219AB |
|---|---|
| Diode Type: | Standard |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Supplier Device Package: | Sub SMA |
| Speed: | Fast Recovery = 200mA (Io) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Diode Standard 800V 1A Surface Mount Sub SMA |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 1.7V @ 1A |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 5µA @ 800V |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 21 Weeks |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Operating Temperature - Junction: | -55°C ~ 150°C |
| Capacitance @ Vr, F: | 15pF @ 4V, 1MHz |
| Series: | - |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 800V |
| Other Names: | HS1KL MHG-ND HS1KLMHG |
| Current - Average Rectified (Io): | 1A |
| Reverse Recovery Time (trr): | 75ns |
Introduce
We can supply HS1KL MHG , send us a request quote to request HS1KL MHG pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number HS1KL MHG.The price and lead time for HS1KL MHG depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part HS1KL MHG.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





