Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy HPP808H031 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy HPP808H031 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
HPP808H031
| Part No | HPP808H031 |
|---|---|
| Manufacturer | Agastat Relays / TE Connectivity |
| Description | SENSOR HUMID/TEMP 5V FRQ 3% MOD |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Sensor Type: | Humidity, Temperature |
|---|---|
| Package / Case: | Sensor on Exposed Board |
| Mounting Type: | User Defined |
| Packaging: | Bulk |
| Supplier Device Package: | - |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Humidity Temperature Sensor 0 ~ 100% RH Frequency 10s User Defined |
| Voltage - Supply: | 4.75 V ~ 5.25 V |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 10 Weeks |
| Response Time: | 10s |
| Sensitivity: | 12Hz/%RH |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Output: | 6.60 kHz @ 55%RH |
| Humidity Range: | 0 ~ 100% RH |
| Series: | - |
| Other Names: | 223-1244 HPP808H031-ND HTF3000LFPVH HTF3000LFPVH-ND |
| Accuracy: | - |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Output Type: | Frequency |
Introduce
We can supply HPP808H031 , send us a request quote to request HPP808H031 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number HPP808H031.The price and lead time for HPP808H031 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part HPP808H031.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





