Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy HG501A with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy HG501A with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
HG501A
| Part No | HG501A |
|---|---|
| Manufacturer | Master Appliance Corp. |
| Description | HEAT GUN 1680W/500-750 FAHRENHEI |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead /RoHS non-compliant |
Specifications
Data sheet
| Power - Rated: | 1680W |
|---|---|
| Tool Type: | Heat Gun |
| For Use With/Related Products: | - |
| Approved Countries: | Canada, United States |
| Current: | 14A |
| Approval Marks: | cULus |
| Voltage: | 120V |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Not applicable / Not applicable |
| Detailed Description: | Heat Gun 120V 500°F ~ 750°F (260°C ~ 371°C) 1680W Red |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | Not Applicable |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 2 Weeks |
| Weight: | 3.7 lbs (1.7kg) |
| Temperature Range: | 500°F ~ 750°F (260°C ~ 371°C) |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Color: | Red |
| Series: | HG |
| Includes: | Heat Gun |
| Compatible Tools: | - |
| Other Names: | HG-501A MA1001 |
| Nozzle Opening: | Circular - 1.20" (30.48mm) |
| Features: | 3-Stage Switch, 6' Cord, Built-In Adjustable Base, Field Changeable Heating Element |
| Air Flow: | 23.0 CFM |
| Accessory Type: | - |
Introduce
We can supply HG501A , send us a request quote to request HG501A pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number HG501A.The price and lead time for HG501A depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part HG501A.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






