Buy HG4-DC12V with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
HG4-DC12V
Part No HG4-DC12V
Manufacturer Panasonic
Description RELAY GEN PURPOSE 4PDT 20A 12V
Data sheet
Relay Type:General Purpose
Mounting Type:Socketable
Packaging:Bulk
Contact Rating (Current):20A
Coil Power:2.1 W
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Detailed Description:General Purpose Relay 4PDT (4 Form C) 12VDC Coil Socketable
Contact Form:4PDT (4 Form C)
Release Time:25ms
Termination Style:Plug In, Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Coil Resistance:71.4 Ohms
Coil Voltage:12VDC
Turn On Voltage (Max):9.6 VDC
Email:info@shengyuic.com
Series:HG
Turn Off Voltage (Min):1.2 VDC
Coil Type:Non Latching
Switching Voltage:250VAC - Nom
Features:-
Coil Current:168mA
Operating Temperature:-50°C ~ 40°C