Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy HFA70NH60 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy HFA70NH60 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
HFA70NH60
| Part No | HFA70NH60 |
|---|---|
| Manufacturer | Electro-Films (EFI) / Vishay |
| Description | DIODE GEN PURP 600V 70A HALFPAK |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | D-67 HALF-PAK |
|---|---|
| Diode Type: | Standard |
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Packaging: | Bulk |
| Supplier Device Package: | HALF-PAK |
| Speed: | Fast Recovery = 200mA (Io) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Diode Standard 600V 70A Chassis Mount HALF-PAK |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 1.5V @ 70A |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 20µA @ 600V |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Capacitance @ Vr, F: | - |
| Series: | HEXFRED® |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 600V |
| Other Names: | *HFA70NH60 |
| Current - Average Rectified (Io): | 70A |
| Reverse Recovery Time (trr): | 120ns |
Introduce
We can supply HFA70NH60 , send us a request quote to request HFA70NH60 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number HFA70NH60.The price and lead time for HFA70NH60 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part HFA70NH60.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





