Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy HFA60MB60C with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy HFA60MB60C with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
HFA60MB60C
| Part No | HFA60MB60C |
|---|---|
| Manufacturer | Electro-Films (EFI) / Vishay |
| Description | DIODE ARRAY GP 600V 50A D60 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | TO-249AA (Modified), D-60 |
|---|---|
| Diode Type: | Standard |
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Packaging: | Bulk |
| Supplier Device Package: | D-60 |
| Speed: | Fast Recovery = 200mA (Io) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Diode Array 1 Pair Common Cathode Standard 600V 50A (DC) Chassis Mount TO-249AA (Modified), D-60 |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 1.5V @ 30A |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 10µA @ 600V |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Diode Configuration: | 1 Pair Common Cathode |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Operating Temperature - Junction: | -55°C ~ 150°C |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode): | 50A (DC) |
| Series: | HEXFRED® |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 600V |
| Other Names: | *HFA60MB60C |
| Reverse Recovery Time (trr): | 100ns |
Introduce
We can supply HFA60MB60C , send us a request quote to request HFA60MB60C pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number HFA60MB60C.The price and lead time for HFA60MB60C depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part HFA60MB60C.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





