Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy HERAF807G C0G with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy HERAF807G C0G with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
HERAF807G C0G
| Part No | HERAF807G C0G |
|---|---|
| Manufacturer | TSC (Taiwan Semiconductor) |
| Description | DIODE GEN PURP 800V 8A ITO220AC |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | TO-220-2 Full Pack |
|---|---|
| Diode Type: | Standard |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Packaging: | Tube |
| Supplier Device Package: | ITO-220AC |
| Speed: | Fast Recovery = 200mA (Io) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Diode Standard 800V 8A Through Hole ITO-220AC |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 1.7V @ 8A |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 10µA @ 800V |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 10 Weeks |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Operating Temperature - Junction: | -55°C ~ 150°C |
| Capacitance @ Vr, F: | 60pF @ 4V, 1MHz |
| Series: | - |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 800V |
| Other Names: | HERAF807G C0G-ND HERAF807GC0G |
| Current - Average Rectified (Io): | 8A |
| Reverse Recovery Time (trr): | 80ns |
Introduce
We can supply HERAF807G C0G , send us a request quote to request HERAF807G C0G pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number HERAF807G C0G.The price and lead time for HERAF807G C0G depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part HERAF807G C0G.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





