Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy HD-7602 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy HD-7602 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
HD-7602
| Part No | HD-7602 |
|---|---|
| Manufacturer | Bud Industries, Inc. |
| Description | BOX PLSTC BLACK 4.63"L X 4.63"W |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Height: | 2.354" (59.80mm) |
|---|---|
| Container Type: | Box with Mounting Flange |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Box with Mounting Flange Plastic, Polycarbonate Black Cover Included 4.626" L x 4.626" W (117.50mm x 117.50mm) X 2.354" (59.80mm) |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | Not Applicable |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 4 Weeks |
| Weight: | - |
| Shipping Info: | Shipped from Digi-Key |
| Ratings: | IP66, NEMA 4,4X,12,13 |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Size / Dimension: | 4.626" L x 4.626" W (117.50mm x 117.50mm) |
| Color: | Black |
| Series: | HD |
| Thickness: | 0.134" (3.40mm) |
| Other Names: | 377-2297 |
| Material: | Plastic, Polycarbonate |
| Design: | Cover Included |
| Features: | PCB Supports, Sealing Gasket |
| Area (L x W): | 21.4 in² (138 cm²) |
Introduce
We can supply HD-7602 , send us a request quote to request HD-7602 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number HD-7602.The price and lead time for HD-7602 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part HD-7602.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






