Buy HCP1305-2R2-R with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
HCP1305-2R2-R
Part No HCP1305-2R2-R
Manufacturer Bussmann (Eaton)
Description FIXED IND 2.2UH 20A 5.5 MOHM SMD
Data sheet
Tolerance:±20%
Supplier Device Package:-
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Inductance:2.2µH
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Height - Seated (Max):0.197" (5.00mm)
Frequency - Self Resonant:-
Email:info@shengyuic.com
DC Resistance (DCR):5.5 mOhm Max
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Current Rating:20A
Current - Saturation:32A
Package / Case:Nonstandard
Material - Core:Iron Powder
Mounting Type:Surface Mount
Packaging:Cut Tape (CT)
Detailed Description:2.2µH Unshielded Wirewound Inductor 20A 5.5 mOhm Max Nonstandard
Inductance Frequency - Test:100kHz
Shielding:Unshielded
Ratings:-
Size / Dimension:0.543" L x 0.508" W (13.80mm x 12.90mm)