Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy H4147KBZA with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy H4147KBZA with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
H4147KBZA
| Part No | H4147KBZA |
|---|---|
| Manufacturer | AMP Connectors / TE Connectivity |
| Description | RES 147K OHM 1/2W 0.1% AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Tolerance: | ±0.1% |
|---|---|
| Package / Case: | Axial |
| Packaging: | Bulk |
| Supplier Device Package: | Axial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | 147 kOhms ±0.1% 0.5W, 1/2W Through Hole Resistor Axial Pulse Withstanding Metal Film |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 15 Weeks |
| Temperature Coefficient: | ±100ppm/°C |
| Height - Seated (Max): | - |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Size / Dimension: | 0.146" Dia x 0.394" L (3.70mm x 10.00mm) |
| Number of Terminations: | 2 |
| Series: | Holco, Holsworthy |
| Power (Watts): | 0.5W, 1/2W |
| Other Names: | 1879691-5 1879691-5-ND |
| Resistance: | 147 kOhms |
| Features: | Pulse Withstanding |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 155°C |
| Composition: | Metal Film |
| Failure Rate: | - |
Introduce
We can supply H4147KBZA , send us a request quote to request H4147KBZA pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number H4147KBZA.The price and lead time for H4147KBZA depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part H4147KBZA.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






