Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy H2121-01 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy H2121-01 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
H2121-01
| Part No | H2121-01 |
|---|---|
| Manufacturer | Harwin |
| Description | TERM TURRET SINGLE L=5.15MM TIN |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
|---|---|
| Flange Diameter: | 0.125" (3.18mm) |
| Staking Side ID: | - |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 5 Weeks |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Contact Material: | Brass Alloy |
| Insulation: | Non-Insulated |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Contact Finish Thickness: | - |
| Length - Overall: | 0.297" (7.54mm) |
| Length - Above Board: | 0.203" (5.15mm) |
| Detailed Description: | Terminal Turret Connector Single End 0.203" (5.15mm) Tin |
| Termination: | Swage |
| Material - Insulation: | - |
| Mounting Hole Diameter: | 0.066" ~ 0.068" (1.68mm ~ 1.72mm) |
| Diameter - Turret Head: | 0.094" (2.39mm) |
| Series: | - |
| Staking Side OD: | 0.039" (0.99mm) |
| Other Names: | 952-1440 H212101 |
| Length - Below Flange: | 0.094" ~ 0.099" (2.39mm ~ 2.51mm) |
| Board Thickness: | 0.063" (1.60mm) |
| Number of Turrets: | Double |
| Terminal Type: | Single End |
| Insulation Color: | - |
| Contact Finish: | Tin |
Introduce
We can supply H2121-01 , send us a request quote to request H2121-01 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number H2121-01.The price and lead time for H2121-01 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part H2121-01.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation







