Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy GPAS1006 MNG with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy GPAS1006 MNG with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
GPAS1006 MNG
| Part No | GPAS1006 MNG |
|---|---|
| Manufacturer | TSC (Taiwan Semiconductor) |
| Description | DIODE GEN PURP 800V 10A TO263AB |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB |
|---|---|
| Diode Type: | Standard |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Supplier Device Package: | TO-263AB (D²PAK) |
| Speed: | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Diode Standard 800V 10A Surface Mount TO-263AB (D²PAK) |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 1.1V @ 10A |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 5µA @ 800V |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 12 Weeks |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Operating Temperature - Junction: | -55°C ~ 150°C |
| Capacitance @ Vr, F: | 50pF @ 4V, 1MHz |
| Series: | - |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 800V |
| Other Names: | GPAS1006 MNG-ND GPAS1006MNG |
| Current - Average Rectified (Io): | 10A |
Introduce
We can supply GPAS1006 MNG , send us a request quote to request GPAS1006 MNG pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number GPAS1006 MNG.The price and lead time for GPAS1006 MNG depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part GPAS1006 MNG.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





