Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy GM1JV35200AE with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy GM1JV35200AE with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
GM1JV35200AE
| Part No | GM1JV35200AE |
|---|---|
| Manufacturer | Sharp Microelectronics |
| Description | LED AMBER CLEAR 1608 SMD |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead /RoHS non-compliant |
Specifications
Data sheet
| Lens Color: | Colorless |
|---|---|
| Package / Case: | 0603 (1608 Metric) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Packaging: | Cut Tape (CT) |
| Lens Transparency: | Clear |
| Supplier Device Package: | 1608 |
| Configuration: | Standard |
| Millicandela Rating: | 19mcd |
| Wavelength - Dominant: | 588nm |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Detailed Description: | Amber 588nm LED Indication - Discrete 2V 0603 (1608 Metric) |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Size / Dimension: | 1.60mm L x 0.80mm W |
| Color: | Amber |
| Series: | - |
| Lens Style/Size: | Rectangle with Flat Top, 1.00mm x 0.80mm |
| Height (Max): | 0.40mm |
| Other Names: | 425-1813-1 |
| Wavelength - Peak: | 591nm |
| Features: | - |
| Current - Test: | 5mA |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ): | 2V |
| Viewing Angle: | - |
Introduce
We can supply GM1JV35200AE , send us a request quote to request GM1JV35200AE pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number GM1JV35200AE.The price and lead time for GM1JV35200AE depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part GM1JV35200AE.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation







