Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy GLAB01A1B-5 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy GLAB01A1B-5 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
GLAB01A1B-5
| Part No | GLAB01A1B-5 |
|---|---|
| Manufacturer | Honeywell Sensing and Productivity Solutions |
| Description | SWITCH SNAP ACTION SPDT 6A 120V |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Mounting Type: | Chassis Mount |
|---|---|
| Packaging: | Bulk |
| Mechanical Life: | 15,000,000 Cycles |
| Operating Position: | 26° |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Actuator Type: | Side Rotary, Roller |
| Switch Function: | On-Mom |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Electrical Life: | - |
| Termination Style: | Screw Terminal |
| Overtravel: | 59° |
| Pretravel: | 26° |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Series: | GLS |
| Release Force: | - |
| Operating Force: | 33gfm |
| Voltage Rating - DC: | 125V |
| Differential Travel: | 12° |
| Ingress Protection: | IP67 - Dust Tight, Waterproof |
| Voltage Rating - AC: | 120V |
| Features: | Steel Roller |
| Operating Temperature: | -25°C ~ 85°C |
| Current Rating: | 6A (AC), 550mA (DC) |
| Circuit: | SPDT |
Introduce
We can supply GLAB01A1B-5 , send us a request quote to request GLAB01A1B-5 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number GLAB01A1B-5.The price and lead time for GLAB01A1B-5 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part GLAB01A1B-5.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





