Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy GKBA3L7 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy GKBA3L7 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
GKBA3L7
| Part No | GKBA3L7 |
|---|---|
| Manufacturer | Honeywell Sensing and Productivity Solutions |
| Description | SWITCH SAFETY DPST 6A 120V |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Mechanical Life: | 15,000,000 Cycles |
|---|---|
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Switch Function: | On-Off, Off-On |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 6 Weeks |
| Electrical Life: | - |
| Termination Style: | Screw Terminal |
| Pretravel: | - |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Operating Force: | 2855gf |
| Ingress Protection: | IP67 - Dust Tight, Waterproof |
| Features: | - |
| Operating Temperature: | -25°C ~ 85°C |
| Current Rating: | 6A (AC), 2.8A (DC) |
| Circuit: | DPST-NO/NC (BBM) |
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Packaging: | Bulk |
| Operating Position: | - |
| Actuator Type: | Panel Disconnect |
| Overtravel: | - |
| Series: | GK |
| Release Force: | 3569gf |
| Voltage Rating - DC: | 24V |
| Other Names: | 480-4878 GKBA3L7-ND |
| Differential Travel: | - |
| Voltage Rating - AC: | 120V |
Introduce
We can supply GKBA3L7 , send us a request quote to request GKBA3L7 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number GKBA3L7.The price and lead time for GKBA3L7 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part GKBA3L7.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






