Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy GI818 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy GI818 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
GI818
| Part No | GI818 |
|---|---|
| Manufacturer | Electro-Films (EFI) / Vishay |
| Description | DIODE GEN PURP 1KV 1A DO204AC |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead /RoHS non-compliant |
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | DO-204AC, DO-15, Axial |
|---|---|
| Diode Type: | Standard |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Supplier Device Package: | DO-204AC (DO-15) |
| Speed: | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Detailed Description: | Diode Standard 1000V 1A Through Hole DO-204AC (DO-15) |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 1.2V @ 1A |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 10µA @ 1000V |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 15 Weeks |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Operating Temperature - Junction: | -65°C ~ 175°C |
| Capacitance @ Vr, F: | - |
| Series: | SUPERECTIFIER® |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 1000V |
| Base Part Number: | GI818 |
| Other Names: | 818GI |
| Current - Average Rectified (Io): | 1A |
| Reverse Recovery Time (trr): | 750ns |
Introduce
We can supply GI818 , send us a request quote to request GI818 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number GI818.The price and lead time for GI818 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part GI818.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






