Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy GDP60P120B with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy GDP60P120B with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
GDP60P120B
| Part No | GDP60P120B |
|---|---|
| Manufacturer | Global Power Technologies Group |
| Description | DIODE SCHOTT 1.2KV 60A TO247-2 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| RoHS Status: | Tube |
|---|---|
| Mounting Type: | Through Hole |
| Voltage - Breakdown: | TO-247-2 |
| Voltage - Peak Reverse (Max): | Silicon Carbide Schottky |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 60A (DC) |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 1.7V @ 60A |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Part Number: | GDP60P120B |
| Diode Configuration: | 100µA @ 1200V |
| Resistance @ If, F: | 3581pF @ 1V, 1MHz |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Operating Temperature - Junction: | 0ns |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode): | 1200V (1.2kV) |
| Capacitance @ Vr, F: | -55°C ~ 135°C |
| Series: | Amp+™ |
| Other Names: | 1560-1000 1560-1000-5 1560-1000-ND |
| Description: | DIODE SCHOTT 1.2KV 60A TO247-2 |
| Polarization: | TO-247-2 |
| Reverse Recovery Time (trr): | No Recovery Time > 500mA (Io) |
| Expanded Description: | Diode Silicon Carbide Schottky 1200V (1.2kV) 60A (DC) Through Hole TO-247-2 |
Introduce
We can supply GDP60P120B , send us a request quote to request GDP60P120B pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number GDP60P120B.The price and lead time for GDP60P120B depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part GDP60P120B.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





