Buy GDP50P120B with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
GDP50P120B
Part No GDP50P120B
Manufacturer Global Power Technologies Group
Description DIODE SCHOTTKY 1.2KV 50A TO247-2
Data sheet
RoHS Status:Tube
Mounting Type:Through Hole
Voltage - Breakdown:TO-247-2
Voltage - Peak Reverse (Max):Silicon Carbide Schottky
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:50A (DC)
Current - Reverse Leakage @ Vr:1.7V @ 50A
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Part Number:GDP50P120B
Diode Configuration:100µA @ 1200V
Resistance @ If, F:2984pF @ 1V, 1MHz
Email:info@shengyuic.com
Operating Temperature - Junction:0ns
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):1200V (1.2kV)
Capacitance @ Vr, F:-55°C ~ 135°C
Series:Amp+™
Other Names:1560-1028-5
Polarization:TO-247-2
Reverse Recovery Time (trr):No Recovery Time > 500mA (Io)
Expanded Description:Diode Silicon Carbide Schottky 1200V (1.2kV) 50A (DC) Through Hole TO-247-2