Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy GBJ806-F with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy GBJ806-F with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
GBJ806-F
| Part No | GBJ806-F |
|---|---|
| Manufacturer | Diodes Incorporated |
| Description | RECT BRIDGE GPP 8A 600V GBJ |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free /RoHS non-compliant |
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | 4-SIP, GBJ |
|---|---|
| Diode Type: | Single Phase |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Packaging: | Tube |
| Supplier Device Package: | GBJ |
| Voltage - Peak Reverse (Max): | 600V |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Bridge Rectifier Single Phase Standard 600V Through Hole GBJ |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 1V @ 4A |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 5µA @ 600V |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 24 Weeks |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Series: | - |
| Other Names: | GBJ806-FDI GBJ806F |
| Current - Average Rectified (Io): | 8A |
| Technology: | Standard |
| Operating Temperature: | -65°C ~ 150°C (TJ) |
Introduce
We can supply GBJ806-F , send us a request quote to request GBJ806-F pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number GBJ806-F.The price and lead time for GBJ806-F depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part GBJ806-F.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





