Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy G8HN-1C2T-R DC12 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy G8HN-1C2T-R DC12 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
G8HN-1C2T-R DC12
| Part No | G8HN-1C2T-R DC12 |
|---|---|
| Manufacturer | Omron |
| Description | RELAY AUTOMOTIVE SPDT 10A 12V |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Mounting Type: | Socketable |
|---|---|
| Packaging: | Bulk |
| Contact Rating (Current): | 10A |
| Coil Power: | 1.3 W |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Contact Form: | SPDT (1 Form C) |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Release Time: | 10ms |
| Termination Style: | Plug In |
| Coil Resistance: | 110 Ohms |
| Coil Voltage: | 12VDC |
| Turn On Voltage (Max): | 8.5 VDC |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Series: | G8HN |
| Turn Off Voltage (Min): | 1 VDC |
| Other Names: | 34F23130900 G8HN-1C2T-R-DC12 G8HN1C2TRDC12 G8HN1C2TRDC12BYOMI1 Z2247 |
| Coil Type: | Non Latching |
| Switching Voltage: | 16VDC - Max |
| Features: | - |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C |
| Contact Material: | Silver Tin Oxide (AgSnO) |
| Operate Time: | 20ms |
Introduce
We can supply G8HN-1C2T-R DC12 , send us a request quote to request G8HN-1C2T-R DC12 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number G8HN-1C2T-R DC12.The price and lead time for G8HN-1C2T-R DC12 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part G8HN-1C2T-R DC12.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





